You are here

Members of the Sixth Circuit Judicial Council

Effective October 1, 2022
Honorable Jeffrey S. Sutton, Chief Judge of the Circuit
 
* Honorable Raymond M. Kethledge
 
Two-year term expiring on September 30, 2023:
** Honorable Eric E. Murphy
*** Honorable Eric L. Clay
*** Honorable Richard Allen Griffin
*** Honorable John B. Nalbandian
 
Two-year term expiring on September 30, 2024:
** Honorable Julia Smith Gibbons
** Honorable Amul R. Thapar
*** Honorable Karen Nelson Moore
*** Honorable John K. Bush
 
Terms Expire as follows:
Honorable Danny C. Reeves (August 15, 2026)
Honorable Gregory N. Stivers (November 14, 2025)
Honorable Sean F. Cox (February 20, 2029)
Honorable Hala Y. Jarbou (July 17, 2029)
Honorable Patricia A. Gaughan (June 1, 2024)
Honorable Algenon L. Marbley (September 13, 2026)
Honorable Travis R. McDonough (September 10, 2027)
Honorable Waverly D. Crenshaw, Jr. (April 15, 2024)
Honorable S. Thomas Anderson (March 18, 2024)
 
Non-voting Members of the Council selected by the Sixth Circuit Bankruptcy and Magistrate Judges respectively:
 
Honorable Jennie D. Latta
Honorable Colin H. Lindsay
 
* Circuit judge member selected in accordance with Paragraph 2 of the Procedures.
** Circuit judge members selected in accordance with Paragraph 3 of the Procedures (Selection by State).
*** Circuit judge members selected in accordance with Paragraph 4 of the Procedures (Selection by General Draw.).